Лялька - мотанка

Це особливий вид ляльки, за допомогою якої стародавні люди охороняли себе від усіляких неприємностей і напастей.

Виник цей оберіг близько 5 тисяч років тому практично в усіх куточках світу.

У давні часи такі ляльки використовувалися в ритуалах. У них впліталися біди, хвороби і людські прохання. Потім ляльку спалювали або топили у воді.

Ляльці-мотанки ніколи не малювали обличчя, щоб вона не була схожа на справжню людину. Згідно з повір'ям, люди, які не дотримувалися цього правила і малювали ляльці очі й губи, гинули разом з нею, оскільки душа такої людини переселялася в ляльку.

Майструють ляльки-мотанки з натуральних матеріалів - сіна, трави, соломи, дерева, глини і т. д. Сучасні майстри використовують сухі степові трави і квіти, солому, дерево, сухе листя, насіння, зерна, натуральні тканини, фрагменти стародавніх вишиванок і мережива тощо.

Українська лялька-мотанка відрізняється від інших слов'янських ляльок тим, що у неї на голові є особливий знак - знак сонця, знак хреста.

У давні часи в українській родині могло бути близько десятка таких ляльок.
Поштова марка України "Лялька-мотанка"

Секрети і правила виготовлення ляльок-мотанок передавалися від бабусь і мам.

Нареченій мама давала в придане кілька таких ляльок, як сильні обереги з рідного дому. Коли наречений забирав наречену і віз її на вінчання в церкву, від злого ока молодих оберігала лялька - мотанка.

Якщо в будинку захворіла дитина - їй давали погратися такою лялькою, а потім спалювали або топили її. Коли дитина виростала, ії колиска не повинна була залишатися порожньою до народження наступної дитини, там обов'язково знаходилася лялька-мотанка і охороняла колиску від нечистої сили.

Під час різдвяних свят дарували 12 ляльок-мотанок від дванадцяти зимових лихоманок.

На Різдво дарували спеціальні ляльки, при виготовленні яких використовувалося багато зерна. Такі обереги забезпечували сім'ї добрий врожай.

До речі, лялька, яку спалювали на Масляну, - також з роду мотанок.

Лялька - мотанка є і завжди буде найсильнішим оберегом миру, щастя і благополуччя будь-якого будинку!


Берегиня
За джерелами Інтернету

-1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-